„Осъдиха ме без да знам! Как мога да се защитя?“ е публикация в отговор на граждани, които са разбрали, че са осъдени и дължат пари, без дори да са знаели, че срещу тях се води съдебно производство. Причината за това най-често се крие в т. нар. връчване на съдебни книжа чрез залепване на уведомление, което в комбинация с бездействието на получателя му обикновено води до тази неприятна изненада.
Как е възможно това?
Накратко, за случаите в които ответник по образувано дело не може да бъде намерен за да му се връчат съдебни книжа, настоящото законодателство предвижда възможност за връчване чрез залепване на уведомление.
Този способ е последната възможност на връчителя да успее да връчи редовно съдебните книжа на получателя им.
За да се стигне до това трябва да са налице следните условия:
- Получателят да не бъде намерен лично на посочения по делото адрес в продължение на един месец
- Да не се намери лице на адреса, което да се съгласи да приеме съобщението със задължението да го предаде на получателя.
Невъзможността получателят да бъде намерен на посочения по делото адрес се констатира от връчителя най-малко с три посещения на адреса, с интервал от поне една седмица между всяко от тях, като най-малко едно от посещенията е в неприсъствен ден.
Ако връчителят обаче е събрал данни, че получателят не живее на адреса, то не е необходимо да посещава адреса повече, дори това да се е случило още с първото му посещение. В тези случаи обаче връчителят трябва да удостовери това с посочване на източника на тези данни в съобщението.
Важно! Ако получателят бъде намерен на адреса, но отказва да получи съобщението, връчването се оформя като връчено при отказ и се счита за редовно извършено.
Как се залепва уведомлението?
Уведомлението се залепва на входната врата или на пощенската кутия. Когато има достъп до пощенската кутия, връчителят следва да пусне уведомление и в нея.
В уведомлението се посочва, че книжата са оставени в канцеларията на съда, когато връчването става чрез служител на съда или съответно ЧСИ, както и че те могат да бъдат получени там в двуседмичен срок от залепването на уведомлението.
В случай, че получателят не се яви в срок за да получи книжата си, съдът служебно прави проверка за постоянния и настоящия адрес на получателя и разпорежда да се извърши ново връчване на тях, както и на местоработата на получателя.
Важно! Съобщението се счита за връчено с изтичането на срока за получаването му, независимо, че същото никога не е стигнало до знанието на получателя му.
Какво следва след изтичането на срока?
След изтичането на срока, съдът, след като установи, че връчването чрез залепване на уведомление е редовно, разпорежда съобщението да се приложи към делото и назначава особен представител, който да защитава интересите на ответника.
Практически съвет!
Особеният представител няма как да бъде запознат с важни детайли относно казуса или да представи доказателства в процеса, което автоматично прави защитата непълноценна, а съдебното решение – най-често разочароващо.
Един от първите ми съвети към клиентите винаги е да не се крият от връчителя, а да получават съдебните си книжа в срок, в противен случай само влошават положението си.
Как да се защитим?
Законодателят е предвидил два способа за защита в зависимост от това дали става върпос за заповедно производство или традиционно исково производство.
Тъй като бегло споменах за защитата по чл. 423 ГПК в Защита срещу Заповедта за изпълнение по чл. 410 ГПК, то следва да започнем с нея.
Възражение пред въззивен съд по чл. 423 ГПK
По реда на чл. 423 ГПК могат да се защитят длъжници, които са пропуснали срокът си за възражение срещу Заповед за изпълнение когато:
- заповедта за изпълнение не е била връчена надлежно;
- заповедта за изпълнение не е била връчена лично и в деня на връчването длъжникът не е имал обичайно местопребиваване на територията на Република България;
- длъжникът не е могъл да узнае своевременно за връчването поради особени непредвидени обстоятелства;
- длъжникът не е могъл да подаде възражението си поради особени непредвидени обстоятелства, които не е могъл да преодолее.
Срокът за това възражение е едномесечен от узнаването за заповедта за изпълнение, а възразяващият следва да проведе пълно доказване на твърденията си.
Обикновено по този ред успешно успяват да защитят правата си граждани, които живеят в чужбина и не пребивават на адреса си.
Кратко отклонение, от опита си като юрисконсулт във финансова институция, занимавал се именно със съдебно събиране на вземания.
При наличието на косвени знания, че длъжникът е в чужбина и не пребивава на адреса, връчването на Заповед за изпълнение чрез залепване на уведомление е един много удобен способ да се „помогне“ на длъжника да пропусне срока си за възражение. В тези случаи съдът указва на кредитора да заведе иск срещу длъжника, но предвид липсата му – назначеният особен представител, по ред причини, обикновено не успява да убеди съда, че претендираните суми не са дължими.
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303 ГПК
Когато говорим за традиционно исково производство, съществува възможност за заинтересованата страна да поиска от съда отмяна на влязло в сила решение.
В конкретния случай говорим за хипотеза, в която страната вследствие на нарушаване на съответните правила е била лишена от възможност да участва в делото или не е била надлежно представлявана.
На практика всяко нарушение в описаната по-горе процедура по връчване чрез залепване на уведомление може да бъде основание за отмяна на влязло в сила съдебно решение.
Конкретни примери за някои от най-явните нарушения на процедурата са когато връчителят:
- е посетил само веднъж посочения по делото адрес;
- не е посочил в съобщението какъв е източникът на информацията, че лицето дълготрайно отсъства от адреса;
- съдът не е направил служебна справка за постоянния и настоящ адрес, както и местоработата на ответника.
В заключение, връчването на съдебни книжа чрез залепване на уведомление е напълно законосъобразен способ, а умишленото неполучаване на съдебни книжа може само да влоши положението на получателя им. Пропускането на съдебни срокове най-често е фатално и необратимо, а своевременната защита от опитен в материята адвокат – незадължителна, но силно препоръчителна.
Настоящата публикация не претендира за изчерпателност по темата, не представлява правно становище или правен съвет и има само информативен характер.
Автор: адвокат Димитър Гърков